Abdominoplastika

i

Základní informace o zákroku

Abdominoplastika, veřejnosti známá spíše pod názvem plastická operace břicha, je chirurgický zákrok vyhledávaný zejména ženami po opakovaném porodu a lidmi po výraznějším zhubnutí. Při které dochazí k odstraněním přebytečného tuku a kůže a zpevněním svalů břišní stěny.

Průvodce zákrokem

1
Pro koho se zákrok hodí:
Pro všechny, které trápí povislá kůže v důsledku výrazného zhubnutí či povolení břišní stěny nebo pro ženy po porodu.
2
Kdy jít na zákrok
Nejdříve jeden rok od porodu.
3
Jaký výsledek čekat
Změní se Váš pas i břicho. Čekejte jeho zploštění, zpevnění.
4
Jak zákrok probíhá

Zákrok se provádí dvojím způsobem. Buď jako celková operace břicha nebo jen jako částečná – tedy miniabdominoplastika.

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá okolo 1,5 - 2 hodiny. Abdominoplastika také může být spojena s liposukcí tuku v oblasti podkoží břicha či v oblasti boků. Operační řez je veden těsně nad pubickým ochlupením mezi oběma kyčelními kostmi. Jizva pak tedy není vidět, je v celé délce kryta spodním prádlem. Součástí operace je kromě odstranění přebytečné povislé kůže i přesazení pupíku a zpevnění břišní stěny. To se provádí sešitím rozestouplých břišních svalů a zeslabením podkožní tukové vrstvy.

5
Jak dlouhá je hospitalizace
Hospitalizace je 2 dny. Po propuštění je však nutné dodržovat klidový režim dalších 14 dní. Sport a další fyzickou zátěž je třeba vynechat 6 týdnů.Velmi důležité je nošení elastické břišní bandáže přibližně čtyři týdny.
6
Co Vás čeká po zákroku
Plastika břicha přináší rizika běžná pro jakýkoliv jiný chirurgický zákrok, jedná se zejména o krvácení nebo infekci v ráně či tvorbu nadměrných jizev. Ze specifických komplikací hrozí vznik asymetrie břicha nebo asymetrického uložení pupíku. V operované oblasti může dojít vlivem poškození povrchových nervů ke ztrátě citu, tato komplikace bývá většinou přechodná. Častou ale nezávažnou komplikací bývá vytvoření pseudocyst v jizvě.

Reference (před a po)

Brandeis Clinic
Králodvorská 663/13
110 00, Staré Město