Operace nosu

i

Základní informace o zákroku

Plastika nosu patří k nejcitlivějším estetickým zákrokům.Tvarové odchylky nosu mohou být vrozené nebo získané následkem úrazu. Plastickou operací nosu můžeme vylepšit nejen tvar nosu, ale i upravit dýchání. Plastika nosu se provádí po ukončení růstu a puberty, aby se časnou rhinoplastikou nenarušil vývoj a růst pacienta.

Průvodce zákrokem

1
Pro koho se zákrok hodí:
Pro všechny, které trápí velikost či tvar nosu.
2
Kdy jít na zákrok
Operačně se dá plastikou nosu zmenšit výrazný nosní hrbol, vymodelovat hrot nosu, zúžit nos, vyrovnat vybočená nosní přepážka a těmito zásahy plastiky nosu zlepšit i dýchání.
3
Jaký výsledek čekat
Změnit lze velikost i tvar. Vše po důkladném plánování přímo s lékařem.
4
Jak zákrok probíhá
V celkovéči lokální anestezii. Při plastické operaci nosu se řezy vedou z vnitřní strany nosu přes nosní dírky, takže po rhinoplastice nejsou vidět jizvy.Řez je v tomto případě veden uvnitř obou nosních průduchů, kde následně probíhá i změna jedné či všech nosních struktur: nosní přepážky, nosních kůstek, dolní laterální chrupavky a nosních křídel.Stehy jsou umístěny uvnitř nosu a jsou vstřebatelné. Na konci operace se přikládá nosní dlaha, kterou je potřeba nosit zhruba týden.
5
Jak dlouhá je hospitalizace
Hospitalizace trvá 1 - 2 dny. Pokud se jedná pouze o úpravu hrotu nosu, je možné plastiku nosu provést v místním znecitlivění bez hospitalizace.
6
Co Vás čeká po zákroku

Po plastické operaci nosu je na nos přiložena sádra a do nosních dírek vložena tamponáda, která se odstraňuje za dva dny. Do té doby pacient po plastice nosu dýchá ústy. Pacient si může tamponádu odstranit sám a to tak, že sejme krytí, které je přilepeno pod nosem náplastím a pinzetou uchopí konec tamponády a pomalým tahem ji vyjme. Okraje nosních dírek je pak vhodné denně čistit štětičkami namočenými v desinfekčním roztoku. Po rhinoplastice se sádra na nose ponechává po dobu 14 dnů. Po celou dobu pacient sádru neodstraňuje a nenamáčí. Po 14 dnech od operace nosu se sádra odlepí (provede lékař nebo pacient sám) a nos se může umýt. Sádra se pak ještě přikládá na noc po dobu jednoho týdne, aby během spánku nedošlo k náhodnému poranění.

Po sundání sádry pacient provádí masáže nosu tak, že dvěma prsty jedné ruky uchopí špičku nosu a působí tlakem 30 vteřin, poté povolí a masáže opakuje na jiném místě nosu směrem ke kořeni. Po plastické operaci nosu se tyto tlakové masáže od špičky ke kořeni nosu provádí 10 - 15 krát denně po dobu jednoho měsíce. Masáže zabraňují tvorbě jizvy a uvolní kůži. Výsledek plastické operace nosu je hodnotitelný až za několik měsíců. Po plastice nosu se doporučuje týden klidový režim. Pacient může už po týdnu vykonávat kancelářskou práci, ale musí mít na paměti, že na nose bude mít ještě sádru. Po plastické operaci nosu je možno větší fyzickou zátěž a sportovní aktivity vykonávat po 3 týdnech od operace.

Reference (před a po)

Brandeis Clinic
Králodvorská 663/13
110 00, Staré Město